• Job Fitzgerald
  • 0
  • 3806
  • 750

La recenta cursă Mid-Ohio SCCA World Challenge, echipele de cursă Ford Mustang Boss 302 au organizat un protest împotriva seriei prin parcarea tuturor mașinilor de curse pe banda de circulație după etapa inițială de formare.

A fost o mișcare colectivă fără precedent a mai multor echipe de cursă care conduc Boss 302 'Stang din serie, care au fost nevoite să conducă un restrictor pentru a reduce puterea Mustang. Acum, SCCA World Challenge are o sarcină foarte dificilă în a menține lucrurile corecte în serie, cu atât de multe mărci și modele în concurență, însă restricționatorul a cauzat temperaturi ridicate ale motorului pentru echipele Boss 302, ceea ce duce la o performanță slabă generală, ci la câteva raportări defecțiuni ale motorului.

Toate echipele Mustang se simt ca și cum recentele schimbări de regulă le-au handicapat grav mașinile de curse, iar rezultatele vorbesc de la sine. Chiar și cu unii dintre cei mai buni șoferi din lume, la volan, locul de top Mustang din cursa de sâmbătă a ocupat locul 10. De fapt, timpul cel mai rapid în tur a fost de 1,4 secunde uimitor față de ritmul mașinilor cele mai rapide. Acesta este cu greu un scenariu în care toate echipele Boss 302 sunt performanți slabi; există o diferență clară între Mustang și toate celelalte mașini de curse.

Șase echipe au raportat probleme legate de motor din cauza temperaturilor ridicate de la rularea restricționantului și, din păcate, au considerat că singura cale de a fi auzită a fost să protesteze la evenimentul recent. Desigur, clasa GTS a fost fondată pe premisa de a oferi șoferilor un loc în care să facă cursa la un preț accesibil - și bine, aruncarea motoarelor în fiecare weekend nu este tocmai accesibilă.

Urmăriți un videoclip al șoferului pro Justin Justin Bell care explică protestul de mai jos.

Obțineți Flash Player pentru a vedea acest jucător.

Nimeni nu a comentat acest articol încă.

Vă vom spune totul despre mașinile noi și folosite, precum și piesele și accesoriile pentru acestea
Recenzii pentru mașini noi și folosite, prețuri, specificații, videoclipuri. Vă vom ajuta să găsiți asigurare auto, împrumuturi auto noi și să obțineți cotații de la dealer